استارترهای گوساله

خوراک استارتر گوساله
آینده هرگاوداری وابسته به گوساله های پرورش یافته و جایگزین آنها با مدیریت و تغذیه مناسب است. یکی از دلایل زود از شیرگیری گوساله ها در کنار کاهش هزینه های تغذیه ای، ایجاد شرایطی برای تکامل هر چه زودتر شکمبه است بنابراین در اکثر گاوداری ها، از جمله گاوداری های صنعتی شروع استفاده از خوراک جامد (بصورت پلت) به دلیل تامین احتیاجات گوساله، بهبود رشد و از طرفی کم کردن هزینه های پرورش گوساله، به سنین پایین تر کاهش یافته است . مصرف خوراک های جامد بویژه بصورت پلت، باعث شکل گیری جمعیت میکروبی و تخمیر در شکمبه می شود درنتیجه استفاده از این نوع خوراک ها که باعث رشد ایده ال گوساله می شود،
توصيه هاي مديريتي :
مصرف صحیح و علمی استارتر باعث می شود تا دامداران از نظر پرورش گوساله آسوده خاطر باشند بنابراین از بدو تولد آب سالم، تمیز و ولرم به صورت آزاد در اختیار گوساله ها قرار داده شود و میزان خوراک نباید به مقداری باشد که بیش از یک روز در ظرف ها باقی بمانند.
نکته مهم:
 توصیه می شود گوساله ها ، بدو تولد،پایان شیر خوارگی و زمان از شیرگیری توزین شوند.
توصیه های مصرف:
  از 4 روزگی تا زمان از شیرگیری (زمانی که میانگین مصرف خوراک جامد در سه روز متوالی به 1.5 کیلوگرم رسید، می توان گوساله ها را از شیر گرفت ). مصرف استارتر آزاد بوده توصيه مي‌گردد به منظور سازگاري جمعيت میکروبی شكمبه و افزايش رشد پرزهاي شكمبه و نگاري گوساله، به همراه كنسانتره، مقادير اندكي برگ يونجه مرغوب در اختيار گوساله ها قرار دهيد.
 
 جدول آنالیز استارتر گوساله:
 انرژی قابل متابولیسم (kcal/kg) 2800-3100
 پروتئین خام % 19-20
 کلسیم % 0.7-0.8
 فسفر % 0.5-0.6
 ماده خشک % 88